Вас вітає районна дитяча бібліотека ім В.С.Гренджі-Донського

         В центрі селища Міжгір’я знаходиться  районна  бібліотека для дітей  ім. В.С.Гренджі-Донського, яка по праву вважається одним з провідних культурних центрів краю. Районна дитяча бібліотека була створена у 1947 році окружним відділом культосвітньої роботи села Волового. На початку заснування бібліотеки книжковий фонд нараховував 250 примірників. Книги до бібліотеки надходили в основному із східних областей України, особливо із Київщини. Було всього три назви періодичних видань - обласна газета, районна «Радянська Верховина», дитяча газета «Зірка». На період створення бібліотеки кількість читачів не перевищувала 50-60 чоловік-дітей. Завідуючою бібліотеки була Кручениця М.І., а бібліотекарем Панч М.І., яка після річного стажу роботи очолила районну дитячу бібліотеку. З кожним роком книжковий фонд зростав, читачів  приходило до бібліотеки все більше і більше. Із великим обсягом роботи було прийнято ще одного працівника –Гощар Г.В., уродженку с.Лозянське Міжгірського району. Всього працівників бібліотеки на кінець 1947 року було троє.

        Минали роки, змінювались працівники бібліотеки. Довгий час на посаді завідуючої районної  бібліотеки для дітей працювала Савинець М.В., а бібліотекарями – Рошко  Н.П.,Попович Л.М.  Статус  центральної набула в 1978 році, коли було створено Міжгірську централізовану бібліотечну систему. Із виходом на заслужений відпочинок Савинець М.В. (14 березня 1989 року) було призначено Горову Є.І.

         Поступово збільшувався книжковий фонд та відвідувачів до бібліотеки ставало все більше. Старе приміщення не відповідало вимогам часу. 18 травня 1990 року бібліотеку було перенесено у нове приміщення , де знаходиться і по сьогоднішній день.

       За відмінну  роботу  з  популяризації  української книги Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 1997 року № 188 бібліотеці присвоєно ім’я В.С.Гренджі-Донського.

       Пройшли  роки, змінювались напрямки роботи бібліотеки. За 65 років бібліотека перетворилась у справжню скарбницю знань, стала храмом дитячої книги, дозвіллєвим центром для дітей та підлітків.

         У 2007 році проведено капітальний ремонт   приміщення , закуплено нові  сучасні меблі ,  три комп’ютери, один з них підключений до системи «Інтернет». Також закуплено книги для дошкільнят та учнів 1-9-х класів на різну  тематику. Підписка періодичний видань одна з кращих у області.

      У цьому ж  році на базі районної  дитячої бібліотеки проведено виїзне засідання Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів обласних бібліотек для дітей України, яка залишила приємні враження учасників.

       До 25-ої річниці Незалежності України був проведений капітальних ремонт будівлі бібліотеки та благоустрій  прилеглої території.

       З часів заснування і по сьогоднішній день головним пріоритетом у бібліотеці був і залишається читач. А задоволення його інтересів – це престиж для працівників бібліотеки.

     В практиці бібліотеки традиційними стали такі форми популяризації книги, як літературне свято «Іду з дитинства до Тараса», свято рідної мови «Мова моя слов’їна», свято дитинства «Росте дитя мов кущ калини». Щороку в бібліотеку на гостини до дітей приходять закарпатські письменники: Андрій Дурунда, Віра Фесенко, Василь Малета. 

    Кращі нові книги та журнали знаходять гідне місце на книжкових виставках та презентаціях, Днях інформації, Днях періодики, циклі заходів « Книги-ювіляри».

         Посилення уваги до проблем сім’ї і пошуку шляхів співпраці з родинами знайшли своє втілення у проведенні Днів сімейного спілкування.  У 1992 році  працівниками бібліотеки  було організоване і проведено свято Матері, свято Миколая , які стали традиційними у районі. Свята проводяться для багатодітних сімей, дітей сиріт та дітей  які позбавлені батьківської опіки та піклування, спільно із керівниками  району(головами РДА , Районної ради, селищної ради, структурними підрозділами РДА: відділ у справах сім’ї та молоді, службою у справах дітей, районний відділ культури, священнослужителями: православної та греко-католицької церков, вчителями МЗОШ).

        Це допомагає  спільно вирішити сімейні проблеми, активізувати читання у колі сім’ї, створити атмосферу довіри та поваги до родинних традицій. Сприяє в цьому і краєзнавчо-мистецький клуб « Трембіта», який діє на базі  районної бібліотеки  20 років. Завдяки такому клубу бібліотека стала «прозорою»  у всіх на слуху і має сталу позитивну репутацію не тільки у нашому селищі, але і у районі. Цьому певною мірою і сприяло соціальне партнерство.

      Цікавий  напрямок роботи щодо залучення партнерів проводиться 14 січня з нагоди Старого Нового року. Традиційно із учасниками краєзнавчого клубу ходимо засівати до підприємств, організацій та установ, керівників влади, колег центральної районної бібліотеки для дорослих, районної лікарні, дитячих садочків,  до людей похилого віку та дітей-інвалідів. Частину  зібраних коштів та подарунків ми віддаємо дітям-інвалідам та важко хворим дітям. У бібліотеці  створений  краєзнавчий куток:»Верховино, світку ти наш!», де  розміщена атрибутика  стародавніх речей та верховинський одяг. Також  створено та  підтримується база даних «Міжгір’ю-598».

          Найперші помічники бібліотеки у роботі з патріотичного виховання дітей - організації ветеранів: ради ветеранів Великої Вітчизняної війни, рада воїнів-інтернаціоналістів війни у Афганістані. Також традиційно бібліотека проводить спільні заходи з нагоди Дня Перемоги, Дня виводу радянських військ з Афганістану, залучаючи до них учасників бойових дій, свідків воєнного лихоліття.

         Неодноразово  найкращі читачі районної дитячої бібліотеки достойно представляли свої знання як на обласному рівні так і під час фестивалю «Книгоманія» у рамках всеукраїнського  конкурсу « Форум видавців» у м. Львові. Відрадно те, що серед координаторів конкурсу у 2007 році  РДБ зайняла третє місце, а у 2011 році - друге місце. За рахунок премій від « Форуму видавців» бібліотека поповнилась цікавою літературою. Це свідчить про те, що у нашій роботі є сильний чотирикутник: «Школа. Бібліотека. Читач. Сім’я».

          Протягом 2011-2012 років і по сьогоднішній день працівники бібліотек втілюють  в життя Програму національного проекту «Україна читає дітям».

          Усі досягнення бібліотеки – це заслуга її працьовитого колективу під керівництвом заступника директора ЦБС з питань обслуговування дітей-Горової Є І. та бібліотекарів - Стець Т.В., Славець Г.В.              Сьогодні районна  бібліотека для дітей ім.В.С.Гренджі-Донського- це найбільший дитячий культурно-освітній , дозвілевий заклад, консультаційний центр з питань дитячого читання в регіоні, база розвитку інноваційного мислення. Адже саме вона  для багатьох дітей є найпершою бібліотекою у їх житті, і саме  дитяча бібліотека формує читача.

    Озираючись на історичний розвиток бібліотеки, перед нею відкриваються гарні перспективи: продовження автоматизації бібліотечних процесів,розробка концепції підтримки і розвитку читання дітей і підлітків,подальше вдосконалення професійної компетентності працівників дитячої бібліотеки.

 

 

 


Наша адреса:


Україна 90000

Закарпатская обл. Мижгорский р-н, пгт.Міжгір " я, вул. Гнатюка, 1

Міжгірська центральна районна бібліотека