Петро Продан - заслужений працівник культури України, поет, педагог

       Петро Степанович Продан практично все своє життя віддав справі навчання і виховання верховинських дітей. Сам він із родом із Виноградівщини  (народився 3 серпня 1919-го  в селі Горбки  , в сім’ї залізничника).. Після закінчення Севлюшської горожанки Петро продовжив навчання в Хустській гімназії, де записався в літературну студію. 

      У 1940-му  юнак поступив на філософський факультет Будапештського університету. На четвертому курсі його навчання перервала війна. Згодом вищу освіту здобув на філологічному факультеті Ужгородського державного університету, який з відзнакою заочно закінчив у 1959 році.

             Після війни почав вчителювати. Спочатку у Хустській середній школі, а потім у Хустському педагогічному училищі. З вересня 1951-го два роки був директором семирічки в селі Синевирська Поляна Міжгірського району. З вересня 1953-го і до виходу на пенсію (1984) працював директором восьмирічної школи в селі Вучкове на Міжгірщині.

        Крім педагогічної діяльності, у Вучковому директор школи вів активну громадську роботу. Петро Степанович, організував культурно-просвітницьку діяльність, керував хором, різноманітними гуртками художньої самодіяльності. За культурно-мистецьке подвижництво отримав високе звання «Заслужений працівник культури УРСР». За самовіддану багаторічну працю на благо рідного народу колишній делегат Першого з’їзду народних комітетів Закарпатської України (а з сім’ї Проданів у Мукачево були делеговані двоє – Петро та Іван) Петро Продан був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2006).  

             Незважаючи на поважний вік, Петро Продан є постійним відвідувачем Вучківської сільської бібліотеки. Приходить він до книгозбірні не лише з метою познайомитися з новинками літератури, а й подарувати свої  видання, поділитися спогадами.   

"Життєвий  і творчий шлях поета-вакарівця" - за такою назвою пройшов літературний вечір , присячений видатному земляку Петру Продану. Під час заходу учні 5 класу Вучківського НВК (кл.кер. Беля Г.І.)  ознайомили присутніх із життєвим і творчим шляхом поета, декламували його вірші. Біюліографічний огляд творів письменниа здійснила завідуюча бібліотекаю Юрик Лариса Іванівна. 

        Приємні спогади із життя Петра Продана, в минулому вмілого керівника і педагога згадувала його землячка, вчителька Міжгірської СЗОШ І-ІІІ ст. ім. А. Волошина Василина Шегута. Віддала йому належне за те, що впродовж всього свідомого життя передавав молодому поколінню свої знання та історичний досвід у справі державотворення. 

 

            Насамкінець до присутніх звернувся і сам поет. У свої спогадах віни згадував про злети і падіння Закарпатської України, її прагнення до волі і незалежності, зупинився на діяльності  літературної студії в Хустській гімназії, якою керував Петро Лінтур.Тут юнак познайомився і зблизився з Дмитром Вакаровим, Іваном Чендеєм, Василем Сочкою, Кирилом Галасом, Михайлом Симуликом, Дмитром Лазарем, Миколою Мелеганичем, Василем Вальо, Іваном Вейконем, Віктором Оросом, Миколою Сокачем, Михайлом Шпіцером… Кращі твори своїх вихованців Петро Васильович уміло відредагував і видав окремим альманахом «Будет день» (1941). До нього увійшли 8 віршів і 2 оповідання літератора-початківця Петра Продана. Це і був той перший, неймовірно потужний імпульс до подальшої плідної і творчої його праці, якою займається ціле життя.  

          Перша його поетична збірочка «Яблоня» увійшла в 11 - й випуск бібліотеки сучасних угро-руських письменників і як нове видання Підкарпатського товариства наук була надрукована в типографії Юлія Фельдеші в Ужгороді у 1942-му, тиражем 500 примірників. Це 29 його віршів, проникнених щирою синівською любов’ю до рідної землі, безпосередньою турботою і роздумами про життя, властивими усім молодим. В ній поет описав рідні мальовничі гори, гомін гірських річок, спів жайворонка в полі над достиглою пшеницею, своє захоплення сільськими людьми та їхньою повсякденною працею.  

     У 2002-му у видавництві «Патент» побачила світ збірка «Пісня жайворонка». 2003 - ій рік подарував читачам нову книгу Петра Степановича Продана - поета і прозаїка з когорти вакарівців «Літні вечори». В ній автор описав і познайомив своїх шанувальників з періодом життя населення Карпатського краю в часи панування Чехословакії та Королівської Угорщини і в своїх спогадах цікаво передав враження про зустрічі з письменниками Кирилом Галасом, Семеном Паньком та Василем Феничем, які в літературі Закарпаття залишили свій яскравий слід.

             В 2006-му видавництво «Гражда» в Ужгороді видає літературно-художнє видання «Од отчого порога» автобіографічного характеру. Петро Степанович описує події 1920-1930-х років, живим свідком яких був і хвилююче розповідає про роки своєї педагогічної діяльності, яка всеціло захопила його і тривала понад чотири десятиліття.

 

          У 2008-му у Видавничому акціонерному товаристві «Патент» в Ужгороді виходить нове видання «Поле» з передмовою «Письменник, громадянин, педагог» літературознавця, вже нині покійного Івана Губаля.          Цікаво, легко, невимушено сприймається і нова збірка Петра Продана «Подих надії»…

         Протягом години Петро Степанович детально розповідав  про вічні моральні та духовні цінності, про творчість колег по перу. В його мові відчувалося яскрава прив’язаність і любов до рідного села, людей Вучкового, з якими живе поруч, зустрічає і радіє кожному дню.     

          На завершення літературного вечора всі бажаючи мали можливість поспілкуватися з Петром Проданом, переглянути його видання і ,звичайно, зробити "селфі" на добру згадку про зустріч з прекрасною людиною.

Наша адреса:


Україна 90000

Закарпатська обл. Міжгірський р-н, смт. Міжгір " я, вул. Гнатюка, 1

Міжгірська центральна районна бібліотека