Бібліотека - територія толерантності

     Щороку 16 листопада світ святкує Міжнародний день толерантності. Саме цього дня 1995 року на 28-й Генеральній конференції ЮНЕСКО було одностайно прийнято Декларацію принципів толерантності. У статті 6 Декларації зазначено: «з метою мобілізації громадськості, звернення уваги на небезпеки, приховані у нетерпимості, зміцнення прихильності і активізації дій на підтримку поширення ідей толерантності і виховання у її дусі ми урочисто проголошуємо 16 листопад міжнародним днем, присвяченим толерантності, що відзначається щорічно». 

         В сучасному світі толерантність розуміють як повагу і визнання рівності, відмову від домінування та насилля, визнання прав інших на свої думки та погляди.  Отже, толерантність має передусім на меті прийняття людей такими, якими  вони є, і взаємодію з ними  на основі згод. Надзвичайно важливо, щоб фундамент толерантності було закладено в дитинстві, бо чим старша людина, тим важче їй змінювати свою ідентичність. Діти і молодь - люди майбутнього: у них свій стиль, манери спілкування, своє мислення, вони несуть в життя свої норми. Було б добре, щоб однією з цих норм була толерантність. 

       Де ж шукати толерантність сучасним українським дітям і молоді? Школою ненасилля, свободи, толерантності перш за все, мають бути освітні заклади та бібліотеки. Нещодавно ми говорили про трансформацію бібліотеки зі звичайної книгозбірні в потужній інформаційний центр.  А сьогодні ми повинні сказати ще й про те, що бібліотека - це територія толерантності, своєрідна школа спілкування, адже сюди може прийти кожен, незалежно від соціальної належності, національності, релігійних поглядів, належності до певної культури, і почуватися повноцінним і рівним. 

        На сьогоднішній день сільські бібліотеки –  це своєрідні центри, які сприяють підвищенню рівня освіченості громади та їхній поінформованості щодо змін, що стосуються усіх сферах  життя. Бібліотека є  центром духовного життя країни та нашого регіону, використовують різноманітні форми роботи, об'єднують  громадськість і стають  своєрідною територією толерантності.        Про те, чим живуть наші  заклади, які проблеми відчувають та які перспективи ставлять перед собою  говорили 2 листопада  на семінарі  бібліотечних працівників   району під назвою «Толерантність – потреба  сучасності».             Семінар  відкрив Олександр Михайлович Шемет  - начальник відділу  культури РДА, який  висловив свою думку про роль толерантності в роботі  бібліотек району, яка є запорукою і головним чинником внутрішньої стабільності й мирного розвитку в Україні як багатонаціональній державі з розмаїттям культур і релігій терпимість до сприйняття іншого, часом несхожого. 

        Виступ директора Міжгірської ЦБС Бубич Надії Іванівни розкривав  тему « Сучасні  вимоги  до діяльності  бібліотечних закладів району». Зростання обсягів інформації вимагає її якісної переробки, нових форм роботи. Цей процес супроводжується значними змінами в усіх сферах людської діяльності і бібліотечна – не виняток. Тож робота бібліотек диктує нові вимоги до сучасного бібліотекаря, який є посередником між читачем і книгою чи будь-яким іншим носієм інформації.

          Про    «Толерантність  у сучасному  суспільстві» присутніх  ознайомила Станкеввічус Т.І. -  завідуюча .методико-бібліографічним відділом ЦРБ.  Із змістовними  консультаціями виступили працівники структурних підрозділів ЦРБ :  мтодист ЦБС Биба Н. П. -  «Публічна  бібліотека – територія  толерантності», Ш завідуюча відділом обслуговування ЦРБ Шекета Г.І. - «Виховання  толерантності підростаючого покоління», де  були  подані  сценарії  цікавих масових заходів. Досвід роботи районної бібліотеки для дітей ім.В.С.Гренджі-Донського  "Формування толерантності у дітей засобами  літератури" презентувала бібліотекар РДБ Славець Г.В. 

        Особливо  змістовними були виступи працівників сільських  бібліотек, зокрема: . Думишинець О.М.- «Релігійна толерантність як  складова розвиненої  країни»  , Палапа  Г.М.  - «Від казкотерапії –до виховання толерантності»,  Басараба Л.Ю. - «Виховання  дитячої  толерантності в сільській бібліотеці»    . 

        На завершення семінару методичними працівниками  було  проведено творчу  лабораторію  «Проведення  тренінгу з метою виховання  толерантності». 

               Семінар бібліотечних працівників  зібрав людей, небайдужих до спільної справи.    Вдале поєднання усіх цих форм бібліотечного обслуговування неодмінно має дати позитивний результат. Та хочеться додати, що найефективнішою формою роботи, не прописаною в підручниках, посадових інструкціях, є, насамперед, наш власний приклад толерантної поведінки. Бо хто ж як не ми, представники культурно-просвітницького центру, можемо кожним словом, рухом, жестом показати людині, що, зайшовши до нас, вона потрапила на територію толерантності, де усі читачі різні, але абсолютно рівні. А потрапивши на чиюсь територію, людині, як правило, хочеться бути прийнятою в те середовище, з яким вона стикнулася, і, побачивши приклад толерантності, відвідувач підсвідомо спробує його наслідувати. Як би не була налаштована людина, вона неодмінно відгукнеться і відкриється назустріч добру.

          І наостанок, пригадалися слова доброї, «сонячної» людини, відомого українського поета Павла Тичини, написані ним у минулому столітті. Його ліричний герой в одному з віршів, просить: «Благословіть, мати, зілля шукати. Шукати зілля на людське божевілля». Сьогодні ми маємо це цілюще зілля, паростки якого є в кожному з нас, але їх потрібно доглядати, плекати, живити, щоб вони дали плоди миру і терпимості.           

Write a comment

Comments: 0

Наша адреса:


Україна 90000

Закарпатська обл. Міжгірський р-н, смт. Міжгір " я, вул. Гнатюка, 1

Міжгірська центральна районна бібліотека